Wymiary łazienki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Łazienka przystosowana do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnością powinna być nie tylko odpowiednio wyposażona, ale również wyróżniać się określonymi wymiarami. Tylko wtedy pomieszczenie zapewni komfort i możliwość samodzielnego skorzystania użytkownikowi z ograniczeniami ruchowymi lub poruszającemu się na wózku.
Jakie powinny być wymiary łazienek dla osób z niepełnosprawnością?
Kwestie związane z wymiarami, usytuowaniem i wyposażeniem łazienek w miejscach publicznych regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 r. Zgodnie z zaleceniami tego typu pomieszczenia powinny mieć następujące wymiary:
- obrys zewnętrzny minimum 200 × 240 cm,
- przestrzeń manewrowy dla wózków inwalidzkich: 150 cm na 150 cm,
- drzwi: minimum 90 cm szerokości w świetle ościeżnicy,
- bezpieczne, niskie progi o wysokości maksymalnej 2 cm.
Oprócz tego w pomieszczeniu powinny być zastosowane płytki antypoślizgowe, a wszystkie elementy wyposażenia muszą być dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchu. Dotyczy to zarówno doboru asortymentu, jak i wysokości umieszczenia poszczególnych akcesoriów czy urządzeń. Ważne jest też odpowiednie dostosowanie prysznica i wanny.
Adaptacja łazienki dla osób z niepełnosprawnościami
Adaptacja łazienki dla niepełnosprawnych wymaga nie tylko dostosowania się do obowiązujących przepisów prawnych, ale i stosownej wiedzy i doświadczenia. Nasza firma specjalizuje się w usługach z tego zakresu, dlatego też każda nasza realizacja spełnia wysokie wymagania użytkowników z różnymi ograniczeniami ruchowymi. Zapewniamy fachowy montaż wszystkich niezbędnych sprzętów, takich jak np. podnośniki ścienne i sufitowe (ułatwia korzystania z np. wanny), podjazdy czy rampy.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.