Jakie parametry powinny spełniać drzwi dla osób z niepełnosprawnością?
Każdy pragnie czuć się swobodnie w przestrzeni, w której funkcjonuje na co dzień. Dotyczy to też osób niepełnosprawnych, ceniących sobie niezależność i chcących jak najwięcej czynności wykonywać samodzielnie. W związku z tym bardzo istotna jest odpowiednia aranżacja domu czy mieszkania. Urządzając wnętrze, należy pomyśleć o drzwiach, które będą dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych. Czym kierować się przy ich wyborze?
Co jest ważne przy wyborze drzwi dla osób niepełnosprawnych?
Zanim wybierze się drzwi, dobrze wcześniej przygotować odpowiednio przestrzeń wokół nich. W tym celu zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie musi pozostać wolne miejsce. Utworzony w ten sposób okrąg powinien mieć promień około 140-150 centymetrów. Dla osób poruszających się na wózku, o kulach czy z pomocą wózka problemem są też progi. Choć można sobie z nimi poradzić, to pokonywanie ich parę razy dziennie nierzadko okazuje się naprawdę męczące, więc należy mieć na uwadze tę kwestię. Przeprowadzając adaptację mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością, trzeba wziąć pod uwagę trudności, z jakimi na co dzień mierzy się dana osoba. Nie mogą być one zbyt ciężkie, gdyż mając zajęte ręce, trudno będzie je swobodnie otwierać.
Ta sama zasada dotyczy ich szerokości — maksymalnie powinna ona wynosić 90 centymetrów. Trzeba dodać, że określając szerokość, należy zmierzyć otwór w drzwiach. To rozwiązanie ułatwi też poruszanie się osobom na wózku. W miarę możliwość dobrze także postawić na modele przesuwne bądź łamane. Drzwi muszą również otwierać się szerzej niż do kąta prostego. Kolejnym niemniej istotnym elementem jest wysokość klamki — powinna ona wynosić maksymalnie do 130 centymetrów. Ponadto uchwyt musi być długi, co zmniejszy nacisk potrzebny do otworzenia drzwi. Dobrym rozwiązaniem są pionowe modele zamiast klasycznych klamek.